fbpx
Esneklik- Adapte Olabilme

Esneklik ve Hızlı Adapte Olabilme

Esneklik ve Hızlı Adapte Olabilme

 

İş dünyasının yeni oyuncuları (startuplar, gen-z..) ve gelişen teknolojinin getirdiği farklılıklar ve faydalarla iş yapma şekilleri daha dinamik ve sürekli güncellenen bir forma dönüşüyor.

Hızlanan bu dünyada farklı görüşlere, yeniliklere, düşüncelere ya da dönüşümlere karşı esneklik ve hızlı adapte olabilme, iş hayatında efektif, başarılı bir profesyonele dönüşmek için kapıyı aralayan yetkinliklerin başında geliyor.

Esneklik yetkinliği; genelde farklı bakış açılarına göre şekillenen bir anlamı olsa da en önemli anlamı, değişen şartlara ya da koşullara karşı direnç göstermeden ya da stres yapmadan uyum sağlayabilme becerisidir.

Hızlı adapte olabilme ise; yeni çalışma sistemine ya da kültürüne negatif bir tutumla yaklaşım göstermeden kolaylıkla kabullenmeyi, alışmayı ve hızlıca öğrenmeyi kolaylaştıran beceridir.

Her iki yetkinlik birbirinden güç alır, birbirini destekler ve tamamlar.

Esneklik becerisinin getirileri nelerdir?

 1. Değişime açık olma: İş dünyasında ya da gerçek hayatta esnek olabilmek, her türlü değişeme karşı sizi hazırlar. Esneklik becerisini kazanarak değişimden korkmak yerine değişimi kucaklamayı, değişen koşulların pozitif taraflarını görmeyi öğrenebilirsiniz. 
 2. Beklenmeyen durumları yönetebilme: Bir anda ortaya çıkan krizleri, öncelikli görevinizi yapmanız gerekirken farklı durumların gelişmesiyle odağınızı kaybetme durumunun oluştuğu durumları daha rahat yönetebilmenizi sağlar.
 3. Yaşam kalitesi: Esnek olabilme becerisi iş hayatını yoğun ve sürekli değişen gündemine rahatça uyumlanabilmenizi sağlayacağı için daha az stres sahibi olacak ve yaşam kalitenizi arttırabileceksiniz.

 

Esneklik yetkinliğinizi nasıl geliştirirsiniz ?

 1. Değişimi kabullenin: Değişim ya da dönüşümün hayatınızın her alanında karşınıza çıkabileceğini kabullenerek esneklik becerinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz.
 2. Özgüveninizi arttırın: Beklenmeyen bir durum veya koşula karşı hazırlıklı olabilmek özgüven gerektirir. Daha özgüvenli bir profesyonele dönüşmek esneklik yetkinliğini de besleyecektir.
 3. Konfor alanınızı terk edin: Kendinize uzun dönemli, esnek ve faydalı olabileceğini düşündüğünüz, konfor alanınızı terk etmek için sizi tetikleyecek hedefler koyun ve bu hedefleri başarıyla tamamlayın. Konfor alanınızı terk ederek edindiğiniz tecrübe sizi değişime karşı cesaretlendireceği gibi esneklik becerinizi de geliştirecektir.
 4. Sakin kalmayı öğrenin: Değişiklikler kaçınılmaz demiştik. Kriz ortamları ya da iş anlaşmazlıkları gibi durumlar da her an yaşanabilir. Bu gibi durumlarda sakinliğinizi korumanız için kendinizi eğitin. Meditasyon ya da nefes egzersizleri yapabilirsiniz. Sakinliğinizi korumanız esnek yaklaşımlar kazanmanızı sağlayacaktır.

Hızlı adapte olabilme becerisinin getirileri nelerdir?

 1. Yeni çalışma sistemlerine uyum gösterebilmek: İş dünyasında farklı teknolojilerin gelişmesiyle daha pratik, çözüm odaklı araçlar ve sistemler ortaya çıkıyor. Adapte olabilme yetkinliği sayesinde bu değişimleri hızlıca kabul edip öğrenmek için aksiyona geçebilirsiniz.
 2. Farklı çalışma kültürlerini kucaklayabilmek: Kariyeriniz doğrultusunda farklı fırsatlara açık olmak için sizi cesaretlendirecektir. Hızlı uyum gösterme becerisine sahipseniz farklı sektör ve yapılardaki şirketlerde de başarı hikayeleri yazmak için adım atabilirsiniz
 3. Güncel kalabilmek: İster iş, ister sosyal yaşamınızda hızlı uyum gösterebilme becerisi sayesinde yeniliklere ve güncel gelişmelere ayak uydurabilirsiniz.
 4. Farklı deneyim ve düşüncelere açık olabilmek: Hızlı adapte olabilme becerisi değişimi kucaklamayı öğretir. Değişimin ateşini fitilleyen düşünce, girişim ya da çözüm önerilerine karşı pozitif tutum sergileyerek yeni fırsatlar yaratabilirsiniz.

Adapte olabilme becerisini nasıl geliştirirsiniz?

 1. Değişimi gözlemleyin: İş çevrenizde gelişen değişimleri, güncel trendleri bilinçli bir şekilde gözlemleyin ve hızlıca hayatınıza dahil ederek adapte olabilme becerinizi test edin, geliştirin.
 2. Ertelemekten kaçının: Yeni bir sisteme, düzene ya da çözüme ayak uydurmak artı performans gerektirebilir. Hızlı adapte olabilme becerinizi geliştirmek için uyum göstermek adına yapmanız gerekenleri ertelemeden hızlıca hayata geçirin. Eğitim almak, yeni dahil olduğunuz ekibin kültürünü tanımak gibi öncelikli görünmeyen aksiyonları ertelemeden, hızlıca almak işinizi kolaylaştırır.
 3. Hata yapmaktan korkmayın: Yeni kazanılan bir alışkanlık ya da yeni öğrenilen bir iş için hata yapabilme esnekliğini kendinize tanıyın. Deneme – yanılma en önemli öğrenme yollarından biridir. Bu yöntemle adapte olmaya çalıştığınız düzeni/sistemi öğrenmeye çalışın. Hata yaptığınızda kendinizi haksız yere eleştirmek yerine “ bundan yeni ne öğreniyorum” diyerek kendinizi motive edin.

 

Yeni iş dünyasında çeviklik anlayışı her yapının çalışma kültürüne kazandırmak istediği bir yaklaşım. Değişim ise negatif bir anlamdan çok yeniliğin habercisi olarak niteleniyor. 

Her iki yaklaşımı da benimsemek adına esneklik ve adapte olabilme yetkinliklerini kazanmanız, farklı sektör ve büyüklükteki şirketlerde başarılı olmanıza katkı sağlayacaktır.

 

yekinlikler e-book

 

No Comments

Post A Comment