fbpx
İçsel Motivasyon

İçsel Motivasyon

İçsel Motivasyon

 

Motivasyon, gündelik ya da iş hayatında insanın harekete geçmesi, arzuladığı işi tamamlaması için ihtiyaç duyduğu içsel yada dışsal tetikleyici unsurlardır.

Kendinden motive olabilme yetkinliği de içsel motivasyon kaynaklarımızla tetiklenme, motive olabilme becerimizi gösterir.

Bazıları için içsel motivasyonu besleyen kaynaklar daha fazla para kazanma isteği olabilirken bazıları için idealize ettiği fikri hayata geçirmek olabilir. Yaptığı işten mutlu olan kişilerde,  içsel motivasyon/kendinden motive olabilme becerisi doğal yollardan ortaya çıkabilir. (Bu noktada kişinin öz farkındalığı yüksek olması gerekir.)

İçsel motivasyon ya da kendinden motive olabilme yetkinliğine sahip kişiler kariyerlerinde bazı avantajlara sahip olabilirler.

Engellerle karşılaştıklarında geri çekilmezler, fırsatları sürekli değerlendirebilirler ve en önemlisi yaptıkları işe kendilerini adarlar. 

İçsel motivasyonun yapı taşları

Başarma dürtülerimiz

Aslında başarma dürtüsünü hırslı kişilik özelliği veya işe olan tutkuyla bağdaştırabiliriz. Fakat bundan bahsetmiyoruz. Dürtülerimizi, zihin yapımızı değiştirerek de geliştirebiliriz.

Büyüme ve sürekli gelişme odaklı zihniyete sahip olarak kazanılması zor diye bakılan teknik ya da davranışsal beceriler kazanılabilir. Büyüme ve gelişime açık olarak başarma dürtüsü geliştirebilir ve bu da içsel motivasyon kaynaklarından birine dönüşebilir.

Amaç ya da hedefe adanma

İş hayatını bir tarafa bırakarak konuşalım. Hayatın kendisi bile bir amaç ya da hedefler dizisi olmadan yaşanmaz. 

İçsel motivasyonu tetikleyen en önemli unsurlardan biri de kişisel hedeflerdir. Kendinden motive olabilme yetkinliğini kazanmak ya da güçlendirmek isteyen birisi kesinlikle bireysel hedefler belirlemeli. Belirlediği hedeflere ulaşmak için gün gün yapılması gerekenleri gerçekleştirerek içsel motivasyon gücünü ve yetisini geliştirebilir. 

Basit ya da zor diye bakmadan hedefler belirleyin ve hayata geçirin.

“Mutlu bir hayat yaşamak istiyorsanız insanlara değil, hedeflere bağlı kalın.” (Albert Einstein)

Giriş yapmak/başlamak

İçsel motivasyon ya da kendinden motive olma yetkinliğine sahip olan insanlar, bir fırsatı kaçırmamak için hemen harekete geçerler. Harekete geçmek için herhangi şart/koşula bağlamazlar ya da bahane geliştirmezler.

Fırsatlara karşı girişken olmak kişinin içsel motivasyon tetikleyicisi olabilir. Bu motivasyon kaynağını dengeleyen iki önemli faktör vardır. Akıllıca, hesaplanabilir risk almak ve cesur olmak.

Riski yönetebilmek, karşılaşılan fırsatları iyi değerlendirip sonuçlarının nasıl kazanımlar doğuracağını anlamak demektir. Cesaret ise aksi sonuçlarla yüzleşecek güce sahip olup olmadığını bilmektir.

İyimser olmak

Kendinden motive olma becerisine sahip kişinin olmazsa olma hayat yorumu. 

Optimist kişi karşılaştığı engellere karşı esnek davranır ve motivasyonunu kaybetmez. Aksilikler yaşansa bile olayları pozitif bakış açısıyla değerlendirir ve kendini hızlıca toparlayarak yeniden motive olabilir.

 

İçsel motivasyon/ Kendinden motive olabilme yetkinliğinin faydaları

Yetkinlikler, bize birçok farkındalık yaşatabilir. 

Kendinden motive olabilme yetkinliği de bize motivasyon kaynaklarımızı keşfetme konusunda yardımcı olacağı gibi başka önemli faydalar da sağlayacaktır.

İçsel motivasyon kaynaklarını ve tetikleyicilerini keşfedebilme

Sabahları seni uyandıran ve aksiyona geçmek için seni dürten şey ne? 

Yaptığın işte ya da bulunduğun projede tatmin olduğun şeyler, yaklaşım ve durumlar neler?

Neleri ortaya koyduğunda/ ürettiğinde mutlu oluyorsun?

Neden bir şey ortaya koyduğunda/ ürettiğinde mutlu oluyorsun?

Kısacası severek yaptığın ne varsa niye ve nasıl yaptığını sorarak içsel motivasyon kaynaklarını ve tetikleyicilerini keşfedebilirsin.

Zorluklara karşı direnç gösterebilme

Zorluk ya da engeller iş hayatının bir parçasıdır. Zor durumları pozitif yorumlayan kişiler aslında bu durumlardan büyük tecrübe ve kazanım edinir. 

Kendinden motive olabilme yetkinliği ise kişiyi karşılaştığı engeller noktasında güçlü pozisyona taşır. Vazgeçmez ve direnç gösterir. Hedefini odağından kaçırmaz ve sonunda başarılı olur.

Üretkenliği arttırma

Kendini motive edebilen kişi daha tutkulu çalışacaktır. Daha tutkulu çalışan kişi daha fazla proje ya da görevi tamamlayacak ve sonunda başarma duygusu onu gururlandıracaktır.

Daha fazlası için başarılı olma isteği, içsel motivasyon tetikleyicisidir. Fakat fazla çalışmak verimli çalışmak anlamına gelmeyebilir. Daha çok proje ve görevi tamamlamak isteyen kişi kendi verimliliğini de arttıracak formülü de bulacaktır. 

İçsel motivasyon yetkinliği nasıl kazanılır?

 1. İlk olarak içsel motivasyon tetikleyicilerini keşfet.
 2. Kendine basit ve zorlu hedefler belirle.
 3. Her bir hedefin için plan yap.
 4. Kendin için ödül sistemi yarat.
 5. Zorluklarla karşılaştığın an ideallerini hatırla.
 6. Kendini yeni şeyler öğrenmek için zorla.
 7. Çok fazla düşünme. Bazen sadece yap.
 8. Hedefe varmak için kendi yolunu çiz, kendi üretim sistemini kur.
 9. Kendi sistemini kurduktan sonra sonuçlarını takip et.
 10. Gerçekten pozitif yönden düşünmek için kendini zorla.
 11. Motivasyonu yüksek insanlarla tanış ve onları düşünme tarzını anlamaya çalış.

 

Kendinden motive olabilme yetkinliğine sahip olmak için yukarıda bahsettiğimiz tavsiyelerden hoşuna gidenleri bir süre uygula. Değişimi fark edeceğine ve daha kolay motive olabileceğine inanıyoruz.

Eğer kendinden motive olabilme yetkinliği kazanırsan, genel hayat motivasyonunu kötü yönde etkileyen bazı olaylardan ve durumlardan kurtulabilirsin.

Kazandığın ya da kazanacağın bu yetkinliğe hayatının her alanında minnettar olabilirsin…

 

No Comments

Post A Comment