fbpx
İlişki Kurma Yetkinliği

İlişki Kurma Yetkinliği

İlişki Kurma Yetkinliği

 

İlişki kurma yetkinliği en temel ifade ile profesyonel (iş) ve/veya sosyal hayatta yeni insanlarla iletişime geçerek ilişki kurabilme becerisini gösterir.

İlişki kurma yetkinliği; organizasyon içinde iş ilişkisini belirleme, başlatma ve her iki taraf adına karşılıklı fayda sağlayacak şekilde ilişkiyi sürdürebilme becerisidir.

Hizmet sunmak ve organizasyonu desteklemek için etkileşimi yönetme becerimizdir.

İlişki kurma becerisi, kişisel/profesyonel amaçlar ya da şirket amaçları doğrultusunda etkileşim içerisinde olunan taraflarla güçlü ilişkiler geliştirebilmeyi ve bu ilişkileri yönetebilmeyi ifade eder.

Eğer başarınız başkalarının desteğine bağlıysa, iyi ilişki kurma bunun için kilit faktörlerdendir. 

 

İlişki Kurma Yetkinliğini Destekleyen 14 Etkili Yol

 1. Etkili bir iletişim becerisine sahip olmak
 2. Güçlü ve gelişim alanlarını bilmek
 3. İyi bir dinleyici olmak
 4. Yardım teklif etmek
 5. Ne zaman yardım isteyeceğini bilmek
 6. Herkesin rolünü ve katkısını takdir etmek
 7. Her düşünceye saygı duymak
 8. Etkili takımlar kurmak ve başarı için cesaretlendirmek
 9. Açık ve ulaşılır olmak
 10. Hızlı yanıt verebilir olmak
 11. Gelişmiş sosyal becerilere sahip olmak
 12. Farklı düşüncelere, fikirlere saygılı olmak
 13. Empati kurabilme becerisine sahip olmak
 14. Katılımcı olmak

İlişki Kurma Yetkinliği Neden Önemlidir?

 • Yeni fırsatlar yaratır: İlişki kurma yetkinliği, sosyal/iş çevresinde profesyonel gelişimi destekleyecek, profesyonel hedeflere taşıyacak kişilerle tanışma ve ilişki geliştirme fırsatı tanır. Organizasyon içerisinde ise ilişki geliştirebilme becerisi takım arkadaşlarıyla olan iletişimi güçlendirir, efektif iş sonuçları almayı sağlar ve aynı zamanda farklı departmanlardan kişilerle aynı projelerde bulunabilme fırsatını doğurur. 
 • Organizasyon içinde işbirliğini güçlendirir: Böylelikle yüksek performanslı takımların ortaya çıkmasına imkan tanır. gelişmek ve takımca başarılı sonuçlar almak için fırsat yaratır. organizasyonel farkındalığı güçlendirir. Merak eden, soran, dinleyen, öğrenen ve ortak değerleri benimseyen bir çalışma kültürü oluşturur.
 • Profesyonel egoyu besler: Farklı insanlarla tanışarak bilgi birikimi, deneyimi ve fikirleri paylaşmak yeni insanlarda etki yaratmayı ve onların dikkatini çekmeyi sağlayabilir. İş çevrelerinde yeni tanışılan insanlar tarafından düzenlenen organizasyonlara düşünce lideri olarak davet edilme fırsatı yaratır. 
 • Kişisel ve profesyonel gelişimi destekler: İlişki kurma yetkinliği yeni insanlar tanımayı kolaylaştıran en önemli yetkinliktir. Sosyal ya da iş çevrelerinde tanışılan kişilere karşı nazik ve mütevazı olunur, karşı tarafta güven duygusu yaratılırsa, kişinin fikirlerini, bilgi birikimini ve tecrübelerini paylaşması mümkün olur. İlişki kurma becerisi, fikirlerine güvenilen, deneyimli, paylaşmayı seven kişilerle tanışma fırsatı her zaman yaratabilir.
 • İş çevresindeki bütün taraflarla etkileşimi güçlendirir: Takım arkadaşlarıyla, yöneticiyle, farklı departmandan insanlarla, tedarikçilerle ya da müşterilerle ilişki kurma yetklinliği sayesinde kolayca iletişime geçilebilir ve sürdürülebilir etkileşim sağlanabilir.
 • Fikirlerin bilinir olmasını sağlar: Sosyal ya da iş çevrelerinde farkı etkinliklerde yer almak ya da online platformlarda etkileşimli olmak, ilişki kurma yetkinliğine güvenen insanlarda farklı insanlarla tanışma güdüsünü tetikler ve yeni ilişkiler kurmak için cesaretlendirir. Yeni ilişki geliştirme girişimi, daha çok insanla tanışmaya, fikirler, görüşler paylaşmaya ve insanlar üzerinde etki bırakmaya yarar. Bu sayede ister profesyonel hayattaki uzmanlık doğrultusunda bilinirlik artar.

 

İlişki Kurma Yetkinliği Nasıl Gelişir?

 • İletişim becerilerinizi geliştirin: İlişki kurma yetkinliğini geliştirecek öncelikli beceri seti iletişim becerileridir. İletişim becerisi aktif ya da pasif konumdayken karşınızdaki kişilerle anlaşabilme becerinizdir. Öncelikle sözlü olarak kendinizi iyi ifade etmeniz tek başına iletişim becerilerinizin iyi olduğunu göstermeye yetmez. İletişim becerileri sadece sözlü değildir. İyi bir dinleyici, empati sahibi olmanız da önemlidir. Beden dili ve yazılı iletişim de iletişim yetkinliğinin tamamlayıcı becerilerindendir. Fikri geliştirmeyen, ortak hedefe ulaşmayı engelleyen olası çatışmaları önlemeyi önceliklendirmek de önemlidir. İyi bir iletişimci olarak ilişki kurmanız ve geliştirmeniz çok daha kolay olacaktır. 
 • İlişki ağınızı geliştirin: Farklı sektör, organizasyon, departman ya da meslekten kişilerle tanışmak iş anlamında ufkunuzu geliştirecek, yeni bakış açıları kazanmanızı sağlayacak ve farklı deneyimler edinmenize de fırsat yaratacaktır. Bununla beraber etkileşimde olduğunuz tüm paydaşlara itibar etmek, iş çevrenizdeki kişilerin değer ve prensiplerinin farkında olmak da bu süreci geliştirmenizi destekleyecektir. 
 • Online platformlarda varlığınızı güçlendirin: Online platformların imkanlarından faydalanın. Bu, ilişki kurma yetkinliğinizi ve iletişim becerilerinizi geliştirmenize faydası olacaktır. Sadece iş ilişkileri geliştirmeye yarayacak, insanların online olarak rahatça etkileşime geçebildiği platformlar bu dönemin bize sağladığı en büyük fırsatlardan. Online platformlarda direkt olarak ilişki kuramasanız bile uzmanlık alanınız ya da ilgi duyduğunuz alanlarla ilgili kendi fikirlerinizi yansıttığınız içerikler paylaşarak size faydası olacak, güzel ilişkiler geliştirebileceğiniz insanlarla/organizasyonlarla/topluluklarla tanışabilirsiniz.
 • Ulaşılabilir ve paylaşımcı olun: Her alanda paylaşımcı olmak sizi mutlu edebilir. İş alanında bilgi birikiminizi, deneyiminizi, öngörülerinizi ya da yaratıcı fikirlerinizi katma değer sağlayacağınız düşündüğünüz kişilerle ya da topluluklarla paylaşın. 

İlişki kurma yetkinliği ister sosyal hayatta, ister iş hayatında size birbirinden farklı fırsatları kendi çabalarınız, becerileriniz ve isteğiniz ile yaratmaya yardımcı olacak en önemli özelliğiniz olacaktır. 

 

yekinlikler e-book

 

No Comments

Post A Comment