fbpx
kendiliğinden harekete geçme

Kendiliğinden Harekete Geçme

Kendiliğinden harekete geçme yetkinliği

 

Kendiliğinden harekete geçme yetkinliği aslında kişinin amaç ya da iş hedeflerini belirlemesi, başarmak için atılması gereken adımları kurgulaması ve kimsenin yönlendirmesini beklemeden -sadece bireysel motivasyon ile- harekete geçme becerisidir. İş hayatında birçok şirketin çalışanlarında aradığı önemli yetkinliklerdendir.

Bu yetkinlik kişiyi inisiyatif alan, sorumluluk bilinci yüksek bir kişiye dönüştürdüğü gibi çalışma ortamında fark edilmesini de kolaylaştırır.

Kendiliğinden harekete geçme yetkinliğine sahip kişilerde bulunan diğer yetkinlik ve beceriler:

  • İçsel motivasyonu yüksek
  • Zorluk karşısında dirençli
  • Özgüvenli
  • Azimli
  • Aksiyon odaklı 
  • İnisiyatif almayı seven

Organizasyonlar için neden önemli?

Şirketler içinde bazı yetkinlikler ihtiyaç duyulan pozisyonun gereksinimleri doğrultusunda önem kazanır. 

Kendiliğinden harekete geçme yetkinliği, çevikliğe önem veren, hızlı projeler hayata geçirmek isteyen, alternatifleri test etmek isteyen şirketler için adaylarda beklenen öncelikli yetkinlik olarak öne çıkar. 

Kariyer gelişimi için neden önemli?

Kendiliğinden harekete geçme yetkinliği profesyonel hayatta kimseye bağlı kalmadan, dışarıdan sürekli bir yönlendirmeye ihtiyaç duymadan, özgüvenli bir şekilde projeleri ve görevleri tamamlamayı sağlar. 

Bu yetkinlikle beraber başka becerilerin de kazanımı olur. Sürekli motivasyonu yüksek, azimli, aksiyon odaklı kişi, tamamladığı işler sayesinde iş hayatında kararlarından emin, başarılı ve özgüvenli birine dönüşebilir. 

Zaman geçtikçe kendiliğinden harekete geçme yetkinliğini de içinde barındıran bir yetkinlik seti, uzmanlık alanında etki sahibi olmak için ortam yaratabilir. 

Kendiliğinden harekete geçme yetkinliğini kazanmak, kişiye kariyeri boyunca karşılaştığı farklı fırsatları daha iyi değerlendirebilme şansı verebilir.

İnisiyatif alabilme becerisine sahip aksiyon odaklı kişiler birbirinden farklı deneyimler yaşar. Yaşanan deneyimlerle elde edilen tecrübeler, farklı düşünceler ve bakış açıları kişiyi kariyerinde başka bir boyuta taşıyabilir, büyük adımlar atmak için cesaretlendirebilir. 

Kişi bu sayede, çalışma arkadaşlarını ve proje odaklı çalıştığı kişileri de motive eder.

Kendiliğinden harekete geçen kişiler hızlı sonuçlar aldıkları için çalışma çevresine ilham ve cesaret verir.

Bu yetkinlik sayesinde kişi projelerin ya da takımların aranan ismine dönüşebilir. Kendiliğinden harekete geçen biri kesinlikle çevresindekileri de aksiyona geçirecek güce sahiptir.

Kendiliğinden harekete geçme yetkinliği nasıl kazanılır?

Zorluklardan kaçınmayın aksine zorlukları sahiplenin

Kendiliğinden harekete geçme becerisini kazanmak isteyen kişi limitleri zorlamayı sever. Kendi sınırlarını zorlamak için sürekli arayış içerisinde olur. Kendini geliştireceğine inandığı zorlu görevleri ve sorumlulukları sahiplenir. 

Zorlu proje ve görevlerin yeni deneyimler olduğunu bilerek motive olur. Tamamladığı projeler kazandığı tecrübe ve başarılar, sonrasında yapacağı işlere özgüvenle başlamasını sağlar. 

♣ Pratik tavsiye: 

Kısa sürede (bir hafta – bir hafta sonu) uzun süredir içinde bulunduğun projede yapılması gereken ama yapılmayan bir işi hayata geçir. Herkesten bağımsız, kendi yönteminle ve inisiyatif alarak bu görevi tamamla. Eğer güzel sonuç alırsan, kendiliğinden harekete geçme yetkinliğinin önemini daha iyi kavrayacak ve bu yetkinliğe sahip olmak için  büyük bir adım atmış olacaksın.

 

Yüksek beklentiler yaratın

Kendiniz ve dahil olduğunuz ekip için beklentileri sürekli yüksek tutun. Amaç ve hedeflerinizi göz önünde bulundurun. Hedefleri gerçekleştirmek adına daha faydalı ve performansı yüksek işler ortaya çıkarın. 

Bu yaklaşımla beraber üretkenliğiniz de artacak. Takımınız ya da kendiniz için belirlenen hedefi aşarak, potansiyelinizi ortaya koyup daha yüksek hedefler başarılmış olacaktır.

“Yaparız ve yapacağız” tutumu, yüksek beklentiler yaratırken, kendinizle birlikte takımı da cesaretlendirmek için yardımcı olacaktır.

♣ Pratik tavsiye: 

Kendinizi ya takımınıza bir projede başarı için beklenenin ötesinde başarı metrikleri belirleyin. Referans aldığınız metriklerden uzaklaşmayın ya da gerçekten uzak hedefler belirlemeyin. İçinizdeki sesin akılla birleşerek “bu performans göstergesini % şu kadar daha artırabiliriz” demesini sağlayın.

 

Başarısız olurum/oluruz diye endişelenmeyin 

Kendiliğinden harekete geçme yetkinliği aktive olmasını engelleyen başlıca sebeplerindendir.

Başarısız olmaktan korkan aksiyona geçemez. Sürekli endişeli olur, verilen görevleri ne zamanında tamamlayabilir ne de beklenen performansı gösterebilir. 

Kendinden harekete geçmek yetkinliği kazanmak için başarılı sonuçlara odaklanarak aksiyon almanız doğru bir tavırdır. Fakat sonuç başarısız olsa da esnek bir tutumda olunmalı. Çevik reaksiyon göstererek başarılı olacak senaryolara, fikirlere odaklanın. Sonuçta deneyim edinmeden yanlışı, doğruyu bilemeyiz. 

Burada önemli olan hedefe ve başarılı sonuca odaklanarak, projeyi hayata geçirerek bulunduğunuz organizasyonun vizyonuna katkı sağlamaktır.

Unutmayın hatalardan edindiğiniz tecrübeler, başarılı olmanız ve bu yetkinliği kazanmanız için en etkili derslerdir.

♣ Pratik tavsiye:

“Hayatım boyunca hata üstüne hata, hata ve hata yaptım bu yüzden başardım” Michael Jordan. 

Kariyerinizde sizi bir yere taşıdığını inandığınız bir hata ya da başarısızlığınızı düşünün. 

O hatanın size nasıl bir tecrübe kazandırdığını ve kariyerinize nasıl katkı sağladığını hatırlayın.

Hata yapmaktan korkmayın.

 

Kendiliğinden harekete geçme yetkinliği, profesyonel kariyeriniz geliştirecek, size sürekli yeni deneyimler kazandıracak ve aksiyon odaklı bir kişiye dönüşmenizi sağlayacaktır.

Hak edenlerin ve sahip olmak isteyenlerin bu yetkinliği kazanmasını diliyoruz.

 

No Comments

Post A Comment