fbpx
Liderlik

Liderlik

Liderlik Yetkinliği

Liderlik; yönü belirleyen, ekibi bir ideal etrafında birleştiren, aksiyon için harekete geçiren ve sonucun başarılı olmasını sağlayan çok önemli bir yetkinliktir. En basit ifadeyle ise belirli bir hedef doğrultusunda içinde bulunulan topluluğu organize edebilme becerisidir.

Liderlik yetkinliği, bir tek iş alanında değil, yaşamın her alanında güçlü bir kişiliği niteler.

Liderlik becerisi bazı kişilerin karakteristik özelliklerinde var olacağı gibi sonradan da geliştirilebilir.

Bu yetkinlik sadece yönetici ünvanı taşıyan kişilere özgü değildir. Her yönetici lider değildir.

Lider kişi, yönü belirleme, ilham veren bir vizyon ortaya koyma, ekibi hedef etrafında birleştirme ve birçok insanı pozitif etkileyerek etkili sonuç alınmasını sağlama gibi özelliklere sahiptir.

Liderlik birçok beceriyi içinde barındıran çok yönlü ve en kapsamlı üst seviye yetkinlik kitidir.

Bu yetkinliğe sahip kişilerin başlıca karakteristik özellikleri;

 • Güçlü iletişim
 • Yaratıcı
 • İnovatif
 • Yüksek motivasyon sahibi
 • Pozitif tutum
 • Esnek, değişime açık
 • Empatik
 • Analitik ve eleştirel düşünce sistemine sahip
 • İnisiyatif alabilen
 • Kişisel farkındalıkları yüksek

 

Liderlik yetkinliğine sahip misin? Yoksa potansiyel bir lider adayı mısın?

Güçlü ve geliştirilmesi gereken yönlerinin farkında mısın?

İnsanlara karşı pozitif tutum ve saygılı bir duruş sergiliyor musun?

Çevrendeki kişilerin fikirlerine önem verir misin?

Çevrendeki kişiler ya da çalışma arkadaşların fikirlerini, görüşlerini dinliyor mu?

Hedef ve amaca yönelik projelerde kendini ya da takım arkadaşını motive edebiliyor musun?

Geri bildirimleri nasıl karşılıyorsun?

Bu ve bunun gibi sorulara kişisel farkındalığını yaşamak ve liderlik potansiyelini anlamak adına dürüstçe cevap verebilirsen, liderlik yetkinliğini kazanmak adına kendine şans tanımış olursun. 

Not: Herhangi bir yetkinliği kazanmak ve geliştirmek için kendine zaman ayırmayı unutma.

 

Liderlik yetkinliği iş hayatında neden bu kadar önemli?

Organizasyonların patronları yoktur liderleri vardır:

Kurumsal şirketler bu sebepten dolayı hep içerde lider adayları bulundurmak ve lider yetiştirmek isterler. 

Liderler, kitleleri pozitif etkileme ve onları organizasyonun amaçları doğrultusunda yönlendirmeyi becerebilen nadir karakterlerdir. Lidersiz bir kurum, kaptansız bir gemi gibi olur. Geminin varmak istediği bir hedefi, o hedefe götürecek rotası da olsa doğru yönlendiren ve bütün kaynakları organize eden kaptanı olmazsa hedefe varamaz. Kurumlar da lider tavrı olmadan amaçlarına ve hedeflerine varamazlar.

 

Liderler organizasyonların/şirketlerin nereye yönelmesi gerektiğini kolayca anlar:

Liderlik yetkinliği daha çok sorumluluk almayı gerektirir. Bu doğrultuda bakacak olursak lider kişi şirketi ile alakalı daha çok bilgiye sahip olacaktır. 

Şirketin vizyonunu ve amacını iyi anlayan bir lider daha gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler kurgular. Bu hedeflere varmak ve şirketi başarıya taşımak için doğru strateji ve taktikler çevresinde kaynaklarını organize edebilir.

 

Liderlik yetkinliği ekipleri başarıya taşır:

Lider; ekibi sürekli motive eden, hedefte kalmayı sağlayan, üretkenliğini artıran ve onları cesaretlendiren yetkin kişidir. Lideri takip edenler ondan ilham alır ve ona güvenir.

Daha iyi bir lider olma çabası, kişiye pozitif bir tutum ve yapılan işe tutkuyla bağlanmak gibi davranışsal beceriler kazandırır. Bu davranışsal beceriler liderlik yetkinliğini destekler.

Lider kişi, takımındaki kişilere doğru ve yapıcı geri bildirimler vererek, farkındalıklar yaşatarak, doğru yönlendirerek, yapılan işi tanıyarak, takdir ederek ve gerektiği zaman ödüllendirerek motive edebilir.

Lider kişi, iş/görev ve projelere takım için en verimli olacak şekilde doğru kişilere delege eder. 

Güçlü koordinasyon ve iletişim becerisi ile hedefleri net bir şekilde kurgulayan ve yapılan işin amacının daha rahat anlaşılmasını sağlayan liderler, ekibindeki kişileri daha iyi organize eder ve yönlendirir. 

Liderlik yetkinliğinin kazandırdığı diğer becerilerle içinde bulunduğu organizasyonu başarıya taşır.

 

Nasıl bir lidere dönüşülür?

Öncelikle kendi farkındalığınızı yaşamalısınız. Güçlü ve zayıf yönlerinizi bilerek harekete geçmelisiniz.

Liderlik yetkinliğinizi ve bağlı becerilerinizi geliştirmek için birçok kaynaktan faydalanabilirsiniz.

Biz de size bazı tavsiyeler ve pratik bilgiler vereceğiz ama oraya gelmeden son bir bilgi verelim istiyoruz.

Liderliğin de farklı yaklaşımları vardır. Öncelikle hangi tip lider olmak istiyorsunuz?

Liderlik türleri;

 • Otokratik
 • Demokratik
 • Danışman
 • Liderden çok mentör
 • İkna edici
 • Dönüşümsel

 

Yukarıda bahsettiğimiz liderlik çeşitlerinin her birinin kendi yönetim anlayışları vardır. Daha detaylı araştırma yapmanızı tavsiye ederek bu ek bilgiyi burada sonlandıralım.

İyi bir lidere dönüşmeniz için;

 • Koç/ Mentor edinin: Koç ya da Mentor, size liderlik ve yönetsel becerilerinizi ortaya çıkarmada yardımcı olurken; zayıf ve güçlü yanlarınızın farkına varmak için sizinle beraber çalışmalar yapar.
 • Geri bildirim isteyin: Takımınızdan ve iş yaptığınız kişilerden yaptığınız işin çıktısı, yapılış şekli ya da bir durum karşısında gösterdiğiniz tavır ile ilgili geri bildirim isteyin. Dinlemeye ve farkındalık yaşamaya açık olun. 
 • Yönetim becerilerinizi geliştirmek için eğitimler alın: Şirket içi eğitimler ya da online olarak düzenlenen eğitimlere katılın.
 • Düşünce liderine dönüşün: Şirketinizin geleceği ile ilgili düşüncelerinizi ya da projelerle ilgili görüşlerinizi takım arkadaşlarınızla paylaşın. İnsanların vizyonunuzu anlamasına izin verin.
 • Herkesi dahil edin: Takımınızdaki kişileri projelerinize, toplantılarınıza hatta bazı kilit kararlar alırken süreçlere dahil edin. Fikirlerini sorun ve dinleyin.
 • Öğrenmeye açık olun: İş anlamında etkileşimde olduğunuz kişiler için iyi bir dinleyici olun. Onların fikirlerinden, yorumlarından yeni bakış açıları kazanmaya açık olun.  
 • Gelişim odaklı bir zihniyete sahip olun: Sürekli olarak yeni davranışsal ya da teknik  beceri ve yetkinlikler edinin. Kendinizi eleştirmekten çekinmeyin. Kişisel farkındalıklar yaşayarak gelişiminizi destekleyin.

 

Liderlik yetkinliği, en geniş davranışsal beceriler kümesidir aslında. Liderlik becerilerinizi deneyim edinerek, farkındalık yaşayarak ve gelişime açık olarak sürekli geliştirebilir ve bu doğrultuda etkinliğinizi artırabilirsiniz.

 

No Comments

Post A Comment