fbpx
işe alım

Uzaktan ve sanal işe alım için kontrol listesi

 

Organizasyonun verimliliği ve performansı için en önemli konulardan biri işe alım sürecinde açık rollerle doğru kişilerin eşleşmesidir. Tüm işe alım süreçlerinde olduğu gibi bu dönemde de adayın bu süreci ilk iletişimden itibaren nasıl deneyimlediği, işe alımı, şirket içinde yapılan iletişimi/tanıtımı ve geçirdiği oryantasyon süreci önemli kriterlerdendir. Etkili yürütülen bir süreç, başarılı ve doğru bir işe alım organizasyondaki çalışan devir hızını da belirleyen en önemli faktörlerdendir diyebiliriz. Süreci kolaylaştırmak adına uzaktan ve sanal işe alım için kontrol listesini aşağıdaki gibi özetledik.

 

 1. Doğru ve detaylı hazırlanmış iş ilanı: İlk madde her açık rol için önemli ama uzaktan çalışma için daha da önemli hale geliyor. Doğru adayı çekebilmek için görev tanımının, işin gerektirdiklerinin, deneyim, nitelik, yetkinlik ve beklentilerin detaylı bir şekilde belirlenmesi gerekir. Sanılanın aksine iş ilanı, detaylı iş tanımı değildir. İşle ilgili tüm detayları içermez, içermemelidir. Dolayısıyla adayların iş ilanından rolün ana hatlarını, sorumlulukları ve başarı için kritik olan nitelikleri anlamış olmalarını sağlamak önemlidir.

Püf noktası

  • Genel kriterlerinizi belirlerken organizasyonunuzda “yetenek” olarak tanımladığınız kişilerin ortak özelliklerini dikkate alabilirsiniz.
  • Alışılanın aksine yüz yüze bir çalışma şekli olmayacağından güçlü iletişim becerileri ve zaman yönetimi bir adayda dikkate alacağınız önemli yetkinliklerden öne çıkanlar olabilir.

 

 1. Görüntülü görüşme için doğru teknolojiyi belirleme: Sağlıklı bir görüşme için görüntünün ve sesin kaliteli olması, bağlantının güçlü olması, gerekirse birden fazla kişinin katılabiliyor olması önemlidir. Bunun için dijital işe alım araçlarını da kullanabilirsiniz. Dijital işe alım uygulamaları bir aday havuzu oluşturma, aday bilgilerini aynı platformda tutabilme, aday deneyimini aynı yerden yönetebilme, gerektiğinde not alma, görüşmenin kaydedilmesi ve başka karar vericilerin sonradan değerlendirebilmesi için birkaç adım öne çıkıyor. Bunun dışında aday görüşmelerini herhangi bir görüntülü görüşme/ toplantı uygulamaları ile de yapabilirsiniz.

Bonus:

  • Süreci olumlu ilerleyen adayları ekiple tanıştırmak hem işveren algısı için olumlu bir hava yaratarak network kültürünü destekler, hem de içerde çalışanın şirketi temsil etme ve sahiplenme duygularını pekiştirir. Bu da çalışan bağlılığı için önemlidir.

 

 1. Değerlendirme testleri, kişilik envanteri, örnek vaka çalışması: Adaylara uygulayacağınız bu tür testler, envanter ve vaka çalışmaları adaylarda hem teknik (hard skill) ve hem de nicelik olarak belirleyemeyeceğimiz liderlik, öğrenmeye açıklık, sorumluluk alabilme gibi becerilerini (soft skill) anlayabilmek için etkili yöntemlerdir. Bu tür araçlar yetkinlik bazlı mülakat sürecini de destekler nitelikte veriler sunacaktır. Ancak unutmayın ki tüm bunlar uzaktan çalışacak olan adayın da top performans göstereceğinin garantisi değil.

Püf noktası: 

  • Uzaktan çalışacak aday, işe başladığında oryantasyonunda şirket ile ilgili bir sürü bilgiyi belki de kısa zamanda öğrenmeye çalışacak. Uzaktan oryantasyon eğitimini (onboarding) vermek, eğitim olmasa da adayın alışma sürecine eşlik etmek çok kolay değil. Bu nedenle değerlendirirken adayın öğrenme çevikliği ve hızlı adaptasyon becerisini öncelikli olarak göz önünde bulundurabilirsiniz.

 

 1. Onboarding süreci: Verimli yürütülen bir oryantasyon süreci çalışanın bağlılığı, işi sahiplenmesi ve işveren markası için oldukça önemli. Uzaktan çalışan için bunu yönetebilmek ne kadar zor olsa da doğru adımlar belirleyip uzaktan dijital olarak da bu süreci kurgulayabilirsiniz ve sağlıklı yönetebilirsiniz.

Aşağıdaki maddelerle ilgili yapacağınız hazırlık, işe başlayacak çalışan için oldukça önemli ve yol gösterici olacaktır.

  • Online Onboarding adımlarının belirlenmesi
  • Takımla tanış kataloğu! ve ekiple sanal ortamda entegrasyon
  • Şirket içi uzaktan çalışma ve şirket içi temel kuralları
  • Şirket içi iletişim rehberi
  • Gerekli araç, donanım ve kullanılan teknolojiler

 

 1. Sürece alınan adaylarla iletişim: Basit ama önemli bir detay: Sürece aldığınız tüm adaylara olumlu/olumsuz geri dönüş yapmak… Bu, uzaktan/sanal işe alım sürecinde de aday deneyimi için atlamamamız gereken bir madde. Aday deneyimi şirket kültürünüzle ilgili ipuçları verir. İşveren markanızı hem şirket içinde hem de şirket dışında güçlendirir. İşe alım sürecinizde ilerlemediğiniz aday belki başka bir pozisyonda işe alacağınız kişidir! Bu nedenle insan odağında iletişimi güçlü tutmak, süreçle ilgili bilgi vermek, neden kendisiyle ilerlenmediği ile ilgili geri bildirim vermek çok değerli.

 

Dönüşen dünyada işe alım süreçlerimiz dijitalleşse de aday deneyimindeki hassasiyetler işveren marka algısı adına önemini korumaya devam ediyor.

 

No Comments

Post A Comment