fbpx
yetenek kazanımı nedir

Yetenek kazanımı nedir?

Yetenek kazanımı nedir?

 

Yetenek kazanımı, şirketin uzun vadeli stratejisi ve genel büyüme planları dahilinde şirket için doğru yeteneğin farkına varmak, ideal olacak ve en iyi performansı gösterecek adayları etkilemek ve onları organizasyona dahil etmek demektir. Geleneksel yaklaşımın ötesine geçerek adayın/çalışanın organizasyon için gerçek değerini anlamayı hedefleyen işe alım yaklaşımıdır.

 

Yetenek Kazanımı mı yoksa İşe Alım mı?

 

Yetenek kazanımı ve işe alım arasındaki temelde en önemli fark; işe alımın reaktif olması ve anlık ihtiyaca cevap vermesi, yetenek kazanımının ise proaktif ve devam eden bir süreç olmasıdır.

Farkın daha net anlaşılabilmesi için şöyle soralım:

Şirket içinde açık rolleri/ boş kadroları doldurmak için mi aday arayışındasın?

Yoksa;

Daha büyük bir strateji ve amaç ortaya koyarak şirket içi inovasyonu destekleyecek ve büyümeye katkısı olacak adaylara mı bakıyorsun?

En nihayetinde her ikisinde de amaç boş rolü doldurmak olsa da birinde ihtiyacı hızlıca doldurmak var, diğerinde ise uzun vadeli plana hizmet eden ve kazanan bir şirket kültürü yaratmayı amaçlayan bir bakış açısı var.

 

8 Adımda Yetenek Kazanımı Süreci

 

Biliyoruz ki işe alım dünyası artık çok farklı. Güçlü ve sürekli yenilenen bir yetenek kazanımı stratejisi kurgulamak ise çok önemli. Birçok karmaşık aşamadan oluşsa da yetenek kazanımı sürecinin en kritik aşamalarını 8 adımda özetledik.

 1. Analiz ve Planlama

İlk adımda ihtiyacı belirliyoruz. İş analizini ve iş gücü planlamasını yaptıktan sonra ilk temel adım, güçlü ve ilgi çeken bir iş tanımı oluşturmak…

 1. Yeteneği Bulma/ Potansiyel Aday Havuzu Yaratma

Potansiyel adaylara ulaşmak için gerek kariyer sitelerinde iş ilanı yayınlayarak gerek şirketin sosyal medya kanallarında gerekse çeşitli iş ve sosyal ağlar, online gruplar, organizasyon, etkinlik ya da projelerde ihtiyaç görünür hale getirilir.

 1. Yeteneği Etkileme

Şirketin pazardaki ürün ve servislerini bir tarafa koyarsak, güçlü bir işveren marka algısı yaratmak, şirket kültürü ve şirketin bir adaya rakiplerine kıyasla ne sunabileceğini tasarlamak; adayın ilgisini çekmek için en önemli kriterlerdendir.

 1. Ön Eleme

Bu aşamada CV/başvuru toplama, tanımlanan rol doğrultusunda adayla ilgili veriler değerlendirilir.

 1. Mülâkat ve Değerlendirme

Bu aşamada pozisyondan beklenen kritik olan maksimum 5 görev ve sorumluluk belirlenir. Paralelde başarıyı tanımlamak için kilit performans metrikleri tanımlanır.

 1. Final Eleme

Bu aşamada değerlendirilen adaylar içinden kısa liste adaylar oluşturulur ve sunulur.

 1. Referans Kontrolleri ve İş Teklifi

Bu noktada son aşamaya gelen adayın/ların referans kontrolleri tamamlanır. Referans kontrolleri tamamlandıktan sonra sıra maaş ve yan hakları içeren iş teklifine gelir.

 1. İşe alım ve Onboarding

Yetenek Kazanımı içinde görülmese de işe alımı finalize ettikten sonra onboardingi aday deneyiminin son halkası olarak kabul etmek gerekir.

 

Startuplarda yetenek kazanımı neden önemli?

 

Startuplarda  yetenek kazanımı  zorlu olabiliyor… Sınırlı kadrolarla hızlı büyümeye çalışan şirketlerin doğru işe alımlarla başarı hikayesi yazabileceği ve pazarda fark yaratabileceği gibi yanlış işe alımlarla şirketi batırması bile söz konusu olabilir. Bu gibi zaman ve kaynak duyarlı yapılarda, konu bu kadar kritik iken bir startup, organizasyon için iyi değil en iyi, doğru değil en doğru, ideal değil en ideal adayı bulmayı ve işe almayı hedeflemelidir.

Eğer aday ihtiyacınızı aşağıdaki 5 maddeden herhangi biriyle tanımlıyorsanız yetenek kazanımı yaklaşımıyla işe alım yapıyorsunuz demektir.

 1. Belli bir konuda, spesifik deneyimi olan bir yetenek arıyorsanız
 2. Büyümek istiyorsanız
 3. Şirketiniz tanınmıyor ya da henüz yeteri kadar bilinmiyorsa
 4. Performans + Potansiyelin peşindeyseniz
 5. Tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu bilmiyorsanız

Burada önemli olan sadece “şu alanda, bu kadar yıl deneyimi olan” değil, sizinle birlikte büyük resmi gören ve destekleyen, değerlerinizi anlayan ve paylaşan, beklentinin ötesinde iş çıkaran ve performans gösteren, yeteneğini ve vizyonunu işe yansıtan insanlara ulaşmak oluyor. 

 

Startuplarda yetenek kazanımı sürecinde adaylarda aranan 7 kritik yetkinlik

 

Startuplarda yetenek kazanımı sürecinde adayları değerlendirirken ön plana çıkan 7 kritik yetkinlik;

 1. Hızlı Adapte Olabilme
 2. İnisiyatif Kullanma
 3. Hırslı ve Rekabetçi Olma
 4. Tutkulu Olma ve Gücü Kendinden Alma
 5. Öğrenme Çevikliği: Gelişime ve Öğrenmeye Açıklık
 6. İş Çevikliği: İşi Sahiplenme & Sorumluluk
 7. Multitasking: Çoklu Görev Yönetme

 

Yetkinlikle ilgili sorular adayın spesifik bir durum karşısındaki genel davranış yapısını görmenizi ve somut örnekler üzerinden gelecek performansını öngörebilmenizi sağlar.

Şirketiniz için önemli olan yetkinlikleri belirlemeniz,

 • sizi rakiplerinizden ayıran güçlü yönlerinize yatırım yapmanızı,
 • tüm organizasyonu birleştirecek ortak stratejiler belirlemenizi
 • ve son olarak şirket kültürünüze uygun yetenekleri seçebilmenizi sağlayacaktır.

 

Yetenek Kazanımında Aday Deneyimi Nedir?

 

Çalışan – işveren ilişkisi son yıllarda önemli ölçüde değişime uğradı ve dengeler değişti. İşe alımdaki güç daha önce işveren tarafındayken artık çalışan tarafına kaydı. Bugün artık oldukça rekabetçi olan yetenek pazarında avantajlı olabilmek ve iyi bir işe alım süreci diyebilmek için deneyim odaklı bir süreç tasarlamamız şart.

Yetenek kazanımı sürecince hız, kalite ve maliyetin aynı anda kritik olduğu, ister ölçeklenmiş ya da ölçeklenmemiş girişimler, isterse kurumsal şirketler için olsun, aday deneyimi aslında her türlü organizasyonel yapı için aynı önemde olmalı.

 

aday deneyimi

 

Şirketlerde çalışan bağlılığı ile ilgili yaşanan birçok problem ve yüksek iş gücü devir oranı, ilk andan olumsuz bir aday deneyimini ve eksik ya da planlanmamış işe alım stratejilerini işaret ediyor olabilir. Diğer taraftan reddedilse ya da süreçte elense dahi, iyi ve değerli hissettiren bir deneyim yaşayan aday dışarıda şirketinizin destekleyicisi olur.

Yetenek kazanımı, geleneksel ve taktiksel bir yaklaşımın ötesinde stratejiktir. Aday değerlendirme aşamasında “acaba şirket için doğru aday mı?” diye bakmanın ötesine geçip potansiyel adayı “burası senin ve kariyerin için doğru şirket” olduğunu konusunda ikna etmeye çalışır.

Uzun dönemli stratejiler çerçevesinde büyümeyi hedefleyen -küçük büyük- her organizasyon için yetenek kazanımı süreci, adım adım nasıl yönetildiği ve adayın bu süreçteki deneyimi oldukça önemli. Bu hassasiyeti ön plana alan bir bakış açısı daha güçlü bir işveren marka algısı yaratmayı hedefler. Bunun için atılan her doğru adım ise şirketinizin kültürü, itibarı, rakiplerden ayrışan farklılıklarınız, ürün ve hizmetleriniz ile ilgili pazardaki yeteneğe pozitif fikir verir.

 

yetenek kazanımı ebook

.

No Comments

Post A Comment